NOVINKA

Využití omezovače přepětí v DOMÁCNOSTI

Úsporné již nemusí být pouze žárovky a spotřebiče v domácnosti. Doba se neustále vyvíjí a energetická náročnost se velmi rychle mění nejen pro firmy, ale také pro domácnosti. Proto naše společnost vyvinula omezovač přepětí, který dokáže ochránit nejen Vaše spotřebiče před výkyvy v síti, ale také Vaši peněženku před výkivy v cenách energií.

Využití omezovače přepětí ve VO

Jak může prospět omezovač přepětí ve veřejném osvětlení při použití moderních led svítidel? Zcela prokazatelně, uvedeme si to na praktickém příkladu. Obec Bukovany u Olomouce používala před sedmi lety (2010) výbojková svítidla s regulační jednotkou ALSICO D-RVO. V uvedeném roce (2010) došlo k výměně výbojkových svítidel za moderní led – svítidla. Napájení těchto svítidel bylo dále zajištěno přes regulační jednotku. Po celou dobu provozu až do roku 2017 bylo zjištěno napájecí napětí 210 – 220V. Tedy snížené a nedošlo k přepětí, které bývá ve večerní, odlehčené provozní síti.

Výsledek je následující: Během této sedmileté doby nedošlo k poškození či výměně nefunkčních svítidel. V tomto roce dochází k opravě spínaných zdrojů, které vytváří upravené DC napětí pro čipy led. Většinou ztratily stářím a teplem napájecí kondenzátory svou provozní kapacitou. Po této výměně je stávající svítidlo plně funkční. Je třeba si uvědomit, že osvětlení svítí za rok 3.650 hodin (10 hod. denně), takže za 7 roků provozu mají odsvíceno 25.550 hodin. Podle tohoto parametru je třeba posuzovat kvalitu svítidel. Při použití omezovače přepětí lze provozovat jak led, tak i sodíková svítidla. Pro led svítidla je vhodné nastavit snížené napětí ve velikosti 215 – 220V dle stavu napájecího vedení VO. Pro výbojková svítidla je vhodné nastavit snížené napětí ve velikosti 200 až 250V dle stavu napájecího vedení VO.

Pro výbojková svítidla je vhodné nastavit snížené napětí ve velikosti 200 až 250V dle stavu napájecího vedení VO.